Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać regularne informacje na temat cen oraz sytuacji na rynku trzody chlewnej wypełnij poniższy formularz.

Europig - dobre zdrowie zwierząt gwarancją opłacalnej produkcji

Zdrowie

Zdrowe stado zwierząt zapewnia opłacalność produkcji.


Jak podają badania [Tarasiuk 2009] w fermach o wysokim statusie zdrowotnym – wolnych od PRRS, Mhp, dyzenterii, pleuropneumonii koszty weterynaryjne na jednego tucznika wynoszą ok. 9 PLN a w stadach w których te choroby występują są one prawie dwukrotnie wyższe. Ponadto zły stan zdrowia zwierząt powoduje zmniejszenie przyrostów i większe zużycie paszy. Skrócenie tuczu o 10 dni przynosi ok. 10 PLN więcej zysku na jednego tucznika. Lepsze wykorzystanie paszy to kolejne 10 PLN na zwierzę.

Sprowadzane przez nas zwierzęta są wolne od chorób tj. Mykoplazma i PRRS. Odpowiednio przeprowadzona dezynfekcja ogranicza do minimum możliwość ich wystąpienia. Każdej zakupionej partii zwierząt zaleca się zapobiegawczo podanie antybiotyku o szerokim spektrum działania np. amoksycylina. powinna być ona stosowana na tyle długo by doszło do likwidacji zakażenia które może powstać na skutek ran transportowych. Jednocześnie czas jej podawania powinien być dostosowany do możliwości wytworzenia przez organizm odpowiednio wysokiego poziomu swoistej odporności. Zwierzę powinno być trwale uodpornione na czynniki chorobotwórcze występujące w środowisku. Aby terapia była skuteczna należy ją stosować minimum 14 dni.

Kupując u nas masz pewność że twoje zwierzęta będą zdrowe a produkcja będzie opłacalna.